A kiegyensúlyozott, megfelelő táplálkozás tartalmaz állati eredetű és nagyobb mennyiségben növényi eredetű összetevőket, melyek biztosítják, hogy a szervezet a számára nélkülözhetetlen ásványi anyagokhoz elegendő mennyiségben hozzájusson, hiszen ezeket a szervezetünk nem képes előállítani.
Vannak olyan ásványi anyagok, melyek szinte csak állati eredetű táplálékkal vagy csak növényi eredetű táplálékkal érhetők el az emberi szervezet számára.
Ezért fontos tudni, hogy, aki vegetáriánus vagy vegán étkezési formát választ, azoknak a időnként ajánlott táplálékkiegészítőkkel (étrend-kiegészítőkkel) pótolnia a különböző ásványi anyagokat és nyomelemeket is.
Ezekre is igaz azonban, mint pl. a vitaminokra, hogy a túladagolás vagy a felesleges pótlás a szervezet működésének egészséges egyensúlyát felboríthatják, adott esetben mérgezésekhez is vezethetnek.
A napi ásványi anyag szükséglete függhet az életkortól, nemtől, az általános egészségi állapottól, sportolástól, valamint a fizikai munka mennyiségének végzésétől.
Hogyan csoportosíthatjuk az ásványi anyagokat?
Három fő csoportra oszthatjuk az ásványi anyagokat:
Makroelemekre, ásványi elemek közül azok az elemek tartoznak ide, melyek a szervezetünkben a test tömegének 0,005%-nál nagyobb mennyiségben fordulnak elő
Idetartoznak:
- kálium
- kálcium
- klór
- foszfor
- magnézium,
- nátrium
A mikroelemekre, amelyek 0,005%-nál kisebb mennyiségben vannak jelen és
a nyomelemekre, amelyek igen kis mennyiségben, csak nyomokban fordulnak elő
Idetartoznak:
- cink
- jód
- fluor
- vas
- mangán
- molibdén
- nikkel
- szelén
Napi mennyiség, napi szükséglet a makroelemeknél naponta néhány száz milligramm, esetleg néhány grammra, a mikorelemeknél néhány milligrammra vagy akár ennél kevesebb mennyiségre van szükség. A nyomelemeket nem kell napi szinten pótolni.
Mikor érdemes az ásványi anyagokat pótolni?
Amennyiben kiegészítőként fogyasztjuk az étkezések mellett, akkor a reggeli és esti órákban, valamint aktív mozgás után érdemes fogyasztani ezeket.